• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

Legendy o gminie Ciepłowody

LEGENDA O HERBIE CIEPŁOWÓD                          Dominika Pakuła                              

W czasach kiedy na ziemiach Polskich rządzili jeszcze królowie, na terenie dzisiejszych Ciepłowód istniała osada z zamkiem rycerza zwanego Albertem z Brodą. Ludziom mieszkało się tam dobrze i spokojnie, tereny obfitowały w żyzne gleby i zasobne w zwierzynę lasy. Niestety pewnego razu na zamek najechali zbójnicy, którzy zagrozili spaleniem osady i wymordowaniem mieszkańców, jeżeli Albert nie odda im we władanie zamku. Rycerz, chcąc chronić swoich poddanych, przebrał się za mnicha i potajemnie opuścił zamek udając się do zaprzyjaźnionego czarnoksiężnika po radę i pomoc.  Zbójcy zaś rozpanoszyli się w zamku na dobre, niszcząc i grabiąc wszystko dookoła.

Czarnoksiężnik ukrył u siebie rycerza a na jego ziemię zesłał suszę. Wyschła rzeka, nad którą leżała wieś i cała woda dookoła. Ludzie pomału opuszczali swoje domostwa w poszukiwaniu pożywienia, a zbójcy nie mieli już co rabować. Coraz bardziej odczuwali brak wody i pożywienia.

Pewnej nocy przed bramą zamku pojawił się czarny olbrzymi tur wysłany przez czarnoksiężnika. Zbójcy zapragnęli na niego zapolować. Zaczęli go ścigać w głąb boru, aż zgubili się i nie potrafili już wrócić. Wtedy rycerz Albert powrócił do swojego opuszczonego zamku, a wraz z nim jego i poddani. Albert ze smutkiem patrzył na zniszczoną suszą okolicę i wynędzniałych poddanych. Znów poprosił o pomoc czarnoksiężnika i znów czarnoksiężnik wysłał do Alberta tura.

- Czarny Turze przywróć nam wodę . Uratuj nas od śmierci głodowej – prosili mieszkańcy osady. Na te słowa tur począł kopać ziemię przy zamku a spod jego kopyt wytrysnęło źródło z ciepłą wodą. Ludzie zaczęli wiwatować na cześć tura a swoją osadę nazwali Ciepłowody. Na pamiątkę tych wydarzeń w herbie Ciepłowód  znajduje się czarny tur idący po zielonej murawie, którą przecina srebrny falisty pas symbolizujący ciepłe źródło.

 

  • Linki społecznościowe