GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW JUŻ ZA NAMI

W sobotę 8 września 2018r. gmina Ciepłowody uczciła coroczny trud rolników organizując na boisku Ślęży Ciepłowody Gminne Święto Plonów. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła Msza Święta dziękczynna koncelebrowana przez księdza dziekana  Ryszarda Słowiaka i księdza Antoniego Drwiłę. Szczególne słowa uznania należą się księdzu dziekanowi za mądre i poruszające słowa skierowane do mieszkańców podczas kazania.

Po Mszy Świętej  barwny korowód delegacji  poszczególnych sołectw z wieńcami plecionymi ze świeżo skoszonych zbóż podążył na boisko sportowe, gdzie włodarz gminy – wójt Łukasz Białkowski - powitał wszystkich mieszkańców, podziękował rolnikom za ich pracę i wraz ze starostami - Jerzym i Czesławą Twarowskimi z Targowicy - obdzielił poświęconym podczas Mszy Świętej chlebem wszystkich uczestników imprezy. Ceremoniału dopełnił występ zespołu ludowego Ciepłowodzianki działającego przy ośrodku kultury, który tradycyjnie ośpiewał wieńce dożynkowe.

W części oficjalnej głos zabrali także Roman Fester - starosta powiatu ząbkowickiego, Paweł Gancarz - prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego na Dolnym Śląsku, Robert Zacher z biura terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wiktor Skotnicki - przewodniczący rady powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Leszek Grala  - Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który w imieniu ministra do spraw rolnictwa uhonorował pana Wiesława Stacha z Dobrzenic odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn z tradycyjnymi zabawami, turniejami i konkursami dla młodszych i starszych uczestników. Zabawy jak zwykle było co nie miara – panowie celowali jabłkami do butelek, przeciągali oponę i budowali mosty; panie natomiast walczyły o fotel zastępcy wójta i grały w piłkę plażową o puchar ligi mistrzów. Wystąpiła kapela „Sami Swoi” z Ząbkowic Śląskich, grupa wokalna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z solistami  - Olą Rydz i Filipem Gryk – Waloszkiem, a także dziewczynki trenujące gimnastykę akrobatyczną - Oliwia Jamborska  i Zosia Tatarek.

Uczestnicy imprezy głosowali na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a starostowie dożynek wspólnie z sekretarzem gminy  - Robertem Sarną oraz radną Edytą Piętą oceniali zgłoszone do konkursów chleby dożynkowe, płody rolne, wiersze i przyśpiewki. Nagroda za najładniejszy wieniec trafiła do sołectwa Jakubów, najpiękniejszy chleb dożynkowy upiekła pani Helena Malinowska z Ciepłowód, za najbardziej wyjątkowy płód rolny  uznano arbuza wyhodowanego przez panią Ewę Lepkę z Karczowic, najładniejszą przyśpiewkę dożynkową napisała pani Halina Gulej z Ciepłowód, a najładniejszą kukłę dożynkową przygotowało sołectwo Czesławice.

Prawdziwe rzesze widzów przyciągnął koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Playboys, znanego z list przebojów muzyki disco polo. Zespół zaprezentował swoje największe przeboje - "Lejde", "Nasza Noc", "Wchodzę na parkiet"oraz "Ile czekać mam”. Rozgrzaną publiczność przejął następnie niezastąpiony zespół  R&M, który porwał wszystkich do tańca.

Tegoroczne Święto plonów nie mogłoby z pewnością mieć tak hucznej oprawy, gdyby nie hojność sponsorów oraz zaangażowanie mieszkańców, którym należą się serdeczne podziękowania. Organizatorzy dziękują w szczególności: firmie EKODYNAMIC z Ciepłowód, ekipie Hotelu Terminal z Wrocławia, zarządowi ząbkowickiego oddziału Banku Spółdzielczego, firmie Agrowiec, panu Janowi Olszewskiemu – właścicielowi hotelu MIR-JAN z Lądka Zdroju, pani Anecie Sziller – właścicielce salonu fryzjerskiego w Ciepłowodach,pani Małgorzacie Stępień – właścicielce firmy MARGO, panu Tadeuszowi Sulimie – właścicielowi piekarni w Ciepłowodach, Klubowi Sportowemu „Ślęża Ciepłowody”, strażakom z OSP Ciepłowody i OSP Dobrzenice oraz sołtysom i radnym, którzy pomogli w logistyce imprezy.