• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

PRZEGLĄD TRADYCJI I ZWYCZAJÓW BOŻONARODZENIOWYCH JUŻ ZA NAMI!

W niedzielę 10 grudnia odbyła się jedenasta edycja Przeglądu Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych „Przy wigilijnym stole”. Po raz kolejny ciepłowodzka hala sportowa wypełniła się smakowitymi aromatami świątecznych potraw i wypieków, niezwykłymi kolorami bożonarodzeniowych ozdób i dekoracji, oraz wzruszającymi melodiami kolęd i pastorałek.

Impreza rozpoczęła się kolędą „Przybieżeli do Betlejem pasterze” odśpiewaną wspólnie przez przedstawicieli samorządu, zaproszonych gości oraz reprezentantów Kół Gospodyń Wiejskich. W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział 20 Kół z terenu Dolnego Śląska, reprezentujących gminy Bardo, Bystrzyca Kłodzka, Ciepłowody, Dzierżoniów, Kamieniec Ząbkowicki, Nowa Ruda, Stoszowice, Strzegom, Szczytna, Świdnica oraz Ząbkowice Śląskie.

Koła tradycyjnie walczyły o zwycięstwo w trzech konkursach - na tradycyjny stół bożonarodzeniowy, na którym zgodnie z regulaminem powinny się znaleźć potrawy, dekoracje i inne produkty oraz prace rękodzielnicze nawiązujące do tradycji Świąt Bożego Narodzenia, najpiękniejszą choinkę przyozdobioną własnoręcznie wykonanymi (metodą rękodzielniczą) dekoracjami i ozdobami, oraz najpiękniej zaśpiewaną kolędę. Oceną zajęła się komisja konkursowa powołana przez organizatorów, w składzie: Ewa Pazdioara – etnograf, kierownik ząbkowickiej Izby Pamiątek Regionalnych, radny powiatowy Marian Kozyra oraz Kamil Pawłowski – regionalista, doktorant na wydziale historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po burzliwych obradach jurorzy postanowili przyznać nagrodę Złotej Łyżki za stół Kołu Gospodyń z Tarnowa (gmina Ząbkowice Śląskie), nagrodę Złotej Choinki Kołu Gospodyń z Potworowa (gmina Bardo), a nagrodę Złotego Dzwoneczka Kołu Gospodyń z Olszan (gmina Strzegom).

Ogromne wrażenie na uczestnikach Przeglądu zrobiły ciepłowodzkie przedszkolaki, które tradycyjnie zaprezentowały przedstawienie jasełkowe oraz chór szkolny, który zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy. Niespodziankę przygotowała Rada Rodziców działająca przy ZSP, która na zakończenie występów także odśpiewała pastorałkę. Imprezę odwiedził nawet Święty Mikołaj w asyście aniołka i diabełka, grzeczne dzieciaki obdarowując słodyczami, a niegrzecznym przypominając, że już niedługo Święta i najwyższy czas poprawić zachowanie.

Jak zwykle Przeglądowi towarzyszył kiermasz rękodzieła i produktów lokalnych, na którym swoje prace i wyroby prezentowali rękodzielnicy i producenci z powiatu ząbkowickiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

  • Linki społecznościowe