• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

RELACJA Z OBCHODÓW SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Już w piątek 09. listopada rozpoczęły się gminne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Punktualnie o 11.11 na boisku Orlik zebrała się cała społeczność szkolna oraz zaproszeni  goście, którzy wspólnie odśpiewali hymn Polski. Była to ogólnopolska akcja bicia rekordu w śpiewaniu hymnu zainicjowana przez działającą przy MEN Radę Dzieci i Młodzieży, do której włączyło się  ponad 22 tys. szkół. Następnie na świetlicy ZSP odbył się Konkurs Piosenek Patriotycznych, w którym zaprezentowały się wszystkie klasy szkoły podstawowej i ostatni rocznik gimnazjalny. W sobotę 10. listopada delegacje samorządowców, poszczególnych sołectw, instytucji i organizacji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Ciepłowody zasadzili wspólnie 99 dębów. Setne drzewko natomiast posadzone zostało w niedzielę 11. listopada po uroczystej sesji Rady Gminy, podczas której Radni podjęli Apel upamiętniający obchody stulecia niepodległości. Kolejnym punktem niedzielnych uroczystości była Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Ciepłowodach. Po nabożeństwie odbyło się odsłonięcie obelisku upamiętniającego to wyjątkowe wydarzenie. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje samorządu Gminy Ciepłowody, Rady Parafialnej, sołtysów i rad sołeckich z poszczególnych miejscowości, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciepłowodach, Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Łowieckich oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Następnie uroczysty korowód z pocztem sztandarowym przeszedł na plac A. Mickiewicza, gdzie po wciągnięciu na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej, którego dokonał Wójt Gminy Ciepłowody pan Łukasz Białkowski w asyście druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepłowodach, nastąpiło okolicznościowe przemówienie włodarza naszej Gminy a po nim koncert czeskiej orkiestry

Mladý týnišťský big band z Týniště nad Orlicí. Po koncercie rozpoczął się piknik patriotyczny przed budynkiem GOKiP, gdzie była okazja do popróbowania ciepłowodzkich przysmaków i zakupu pamiątek. Dla młodszych uczestników przygotowana została terenowa gra patriotyczna, podczas której należało się wykazać znajomością wydarzeń związanych z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości, utworów literackich oraz piosenek patriotycznych, a także sprawnością fizyczną.

W ciepłowodzkiej izbie pamiątek otwarta została wystawa fotografii oraz pamiątek rodzinnych przekazanych przez mieszkańców gminy a także prac uczestników konkursu plastycznego „Ojczyznę swą w sercu noszę”, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Promocji .

Ogromne emocje wzbudziły występy gromady zuchowej Zuchwałki pod kierunkiem instruktora ZHP – pani Marzeny Prygoń oraz  przedszkolaków pięknie przygotowanych przez panią Barbarę Sulimę oraz panią Agnieszkę  Zawadzką. Punktem kulminacyjnym był spektakl pod tytułem „Jeżeli wolność czuć i kochać umiesz…” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciepłowodach pod kierunkiem pani Leokadii Krzewskiej i pani Izabeli Fajkowskiej, z udziałem chóru szkolnego pod batutą pana Michała Żygadło. Scenografię do spektaklu przygotowali pani Jadwiga Strama i pan Włodzimierz Szuwarowski . Młodzi artyści w pełni zasłużyli na gromkie brawa, którymi nagrodziła ich publiczność po zakończeniu spektaklu. W tej podniosłej a zarazem radosnej atmosferze zakończyły się obchody stulecia niepodległości w Gminie Ciepłowody.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z tego niezwykłego wydarzenia.

  • Linki społecznościowe