• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

NOC KUPAŁY ZA NAMI

W sobotę 23 czerwca odbyła się w Ciepłowodach impreza pod nazwą Noc Kupały, która była jednym z działań mikroprojektu „Historia, tradycje i przyroda – dziś wśród turystów jest na to moda!”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska –Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. W imprezie uczestniczyła delegacja z partnerskiego miasta Borohradek.

Noc Kupały, zwana także kupalnocką, w czasach pogańskich obchodzona była podczas przesilenia letniego, a więc 21 lub 22 czerwca. Nasi przodkowie wierzyli bowiem, że najkrótsza noc w roku jest czasem magicznym. Kupalnocka poświęcona była przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc, ale było to również święto miłości, płodności, słońca i księżyca.

Pomimo wybitnie niesprzyjającej pogody frekwencja podczas ciepłowodzkiej Noc Kupały dopisała, a przewidziane atrakcje w postaci pokazów rzemiosł średniowiecznych, konkursów i turniejów rycerskich, obrzędu plecenia wianków oraz szukania kwiatu paproci przeniosły uczestników do czasów "kiedy słońce było bogiem". Na scenie wystąpiły zespoły z święcącego ostatnio triumfy nurtu disco polo  a także kapela TRUMF z miasta partnerskiego Borohradek wykonująca muzykę z gatunku country-rock. Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy zespole DZA LIVE.

  • Linki społecznościowe