• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

31 SIERPNIA ODBYŁY SIĘ KOLEJNE DOŻYNKI GMINNE NA TERENIE POWIATU ZĄBKOWICKIEGO. SWOJE ŚWIĘTO MIELI ROLNICY Z GMINY CIEPŁOWODY

Święto plonów w Ciepłowodach rozpoczęło się od dziękczynnej mszy świętej w kościele parafialnym. Tam poświęcono dożynkowe wieńce oraz podziękowano za tegoroczne plony.

Po zakończeniu mszy świętej wieńce zebrano na platformę, a ciągnący ją traktor poprowadził korowód prosto do głównego miejsca imprezy - na boisko piłkarskie. Gospodarz gminy wójt Łukasz Białkowski oraz Jacek Wolski - przewodniczący rady gminy przywitali wszystkich przybyłych gości m.in. posłankę do Parlamentu Europejskiego Annę Zalewską, posłankę Monikę Wielichowską, posła Ireneusza Zyskę wicemarszałka województwa dolnośląskiego Marcina Gwoździa, starostę powiatu Romana Festera, burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza, wójta gminy Stoszowice Pawła Gancarza, wójta gminy Kondratowice Tomasza Gracza, wójta gminy Marcinowice Stanisława Lenia, radnego sejmiku wojewódzkiego Stanisława Jurcewicza, Roberta Zachera - przedstawiciela Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wiktora Skotnickiego z Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Tegorocznymi starostami święta plonów byli Jolanta i Edward Kwiatkowscy z Targowicy, którzy po okolicznościowych przemówieniach odebrali  podziękowania z rąk wójta Łukasza Białkowskiego, a następnie rozdzielili chleb przygotowany z tegorocznych zbiorów wśród uczestników Dożynek . Ceremoniał zakończył się występem „Ciepłowodzianek”, które ośpiewały wieńce  przygotowane przez osiem sołectw Gminy Ciepłowody. Następnym zespołem, który pojawił się na scenie, był zespół „Sami Swoi”, podczas imprezy  wszyscy mogli oddać swój głos na najładniejszy wieniec dożynkowy. Nie zabrakło także konkursów dożynkowych, które przysporzyły zgromadzonym mnóstwo śmiechu. Pierwszy konkurs toczył się między starostą powiatu i panią sołtys, a starostą i starościną dożynek. Panie rzucały ziemniakami do wcześniej założonych fartuchów na starostach. Następna konkurencja była już dla wszystkich chętnych. Ich zadaniem było oddzielenie fasoli od grochu z zawiązanymi oczami. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe podziękowania.
Podczas Dożynek mieliśmy okazję posłuchać  „Kapeli z Naszego Miasta”, która zabawiając słuchaczy monologami o rolniczym trudzie uzupełniała występ piosenkami biesiadnymi i konkursami dla uczestników zabawy. Na tegoroczne dożynki przygotowano sporo festynowych atrakcji i bogatą ofertę  gastronomiczną .Każdy znalazł coś dla siebie. Około godziny 20:00 wręczono nagrody w pięciu konkursach ogłoszonych przez organizatorów. Kategoria na najładniejszy wieniec dzieliła się na dwa odrębne głosowania: ten, który wybrali zaproszeni goście oraz ten, na który głosowali pozostali uczestnicy imprezy. W pierwszym głosowaniu wygrało sołectwo Cienkowice, a w drugim sołectwo Ciepłowody. W konkursie na najlepszą nalewkę zwyciężył Józef Białkowski, drugie miejsce zajęła Eliza Andrejczuk, a na trzecim uplasowała się Izabela Olejarnik. Kolejny konkurs dotyczył najpiękniejszego chleba dożynkowego. Pierwsze miejsce zajęła Helena Malinowska, a drugie Halina Gulej. Najbardziej wyjątkowym płodem rolnym i pierwszym miejscem w tej kategorii mogła się pochwalić się również Helena Malinowska. Na drugiej pozycji uplasował się Józef Białkowski. Trzecim najciekawszy plon należał do Aleksandry Siwek. Ostatni konkurs dotyczył najładniejszej kukły. Już drugi raz zwyciężyło sołectwo Cienkowice, przed Piotrowicami Polskimi i sołectwem Brochocin.

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu upominków, „Kapela z Naszego Miasta” kontynuowała zabawę oraz konkursy. O godz. 21:00  na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru zespół „Mejk”, który zgromadził przy scenie liczną widownię. Po zakończeniu show, do godz.4:00 trwała zabawa taneczna z zespołem „Swing” .

Dożynki 2019 były udaną imprezą integrującą mieszkańców i gości. Składamy serdeczne podziękowania  panu Wójtowi –Łukaszowi Białkowskiemu ,pracownikom Urzędu Gminy, Radnym Gminy Ciepłowody, pracownikom ZWiK, OSP Ciepłowody i Dobrzenice, wszystkim Sołtysom i członkom Rad Sołeckich oraz wszystkim mieszkańcom Gminy Ciepłowody zaangażowanym   w przygotowanie obchodów tegorocznego Święta Plonów .
Dziękujemy mieszkańcom naszej gminy i przybyłym gościom, za obecność i wspólne świętowanie !
Do zobaczenia w przyszłym roku !

  • Linki społecznościowe