• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

Dla amatorów relaksu

Rozległy kompleks leśny (875 hektarów), rozciągający się na zachód od Muszkowic (wymieniany w Księdze Henrykowskiej jako las Głębowice od nazwiska właściciela - polskiego chłopa Głąba) współcześnie zwany Lasem Bukowym, to fragment ocalałego pierwotnego lasu porastającego niegdyś Sudety i Przedgórze Sudeckie.

Jest to miejsce niezwykle urokliwe dzięki wyjątkowemu ukształtowaniu terenu - grzbiety  licznych wzgórz i pagórków (m.in. Zameczna – 281 m., Bucznik – 277 m., Piaskówka – ok. 293 m.) przecinają  cieniste wilgotne jary oraz doliny kilku malowniczo meandrujących potoków, z których dwa największe to Złotnik i Zameczny Potok.

Południowo-wschodni, najcenniejszy fragment lasu, objęty jest od 1953 r. ochroną rezerwatową. Jest to stukilkudziesięcioletni starodrzew dębowo-grabowy z dużym udziałem buka oraz lipy, jesionu, jaworu i wiązu. Muszkowicki Las Bukowy słynie  z rozciągających się rozległych połaci kwitnących dywanów - w marcu przebiśniegów, śnieżycy i przylaszczki oraz wawrzynka wilcze łyko; w kwietniu zawilców, pierwiosnków i miodunki; w maju konwalii i storczyków plamistych. Jesienią natomiast zmienia się w prawdziwy raj dla grzybiarzy. Warto wybrać się tu z rodziną na niedzielny piknik.

Jest to jeden z obszarów najstarszego osadnictwa na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu zespół kilku stanowisk archeologicznych – cmentarzysk pochodzących z neolitu, epoki brązu, okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza (IX w.). To ostatnie jest cmentarzyskiem kurhanowym, liczącym 29 kurhanów. W 2002 r. podczas prac archeologicznych odkryto olbrzymie głazy z okresu kultury megalitycznej.

  • Linki społecznościowe