historia

Stowarzyszenie kulturalne "Miejscowe Impresje"

Stowarzyszenie kulturalne "Miejscowe Impresje" powstało z inicjatywy grupy entuzjastów kultury i sztuki z Bierzesnika i okolic. Motywacją założycieli było chęć promocji miejscowych artystów oraz propagowanie sztuki wśród mieszkańców. Zauważyli, że w okolicy brakuje miejsc, gdzie można spotkać się, wymienić pomysłami i dzielić się swoją pasją. Pierwsza grupa założycielska składała się z kilku osób z różnych dziedzin artystycznych, takich jak malarstwo, muzyka czy literatura. Wśród nich byli m.in. Anna Zborowska-Kuźmia, malarka z Bierzesnika, Jan Kostrzyniec, muzyk z sąsiedniej wsi, oraz Maria Anna Mazur, nauczycielka z pasją do fotografii. Wspólnie postanowili stworzyć stowarzyszenie, które pozwoliłoby im na realizację ich pomysłów i marzeń oraz na rozwijanie lokalnej kultury i sztuki.

Po założeniu stowarzyszenia, pierwszym krokiem było zorganizowanie pierwszych wydarzeń, które miały na celu zaprezentowanie zróżnicowanej sztuki lokalnej społeczności. W 2016 roku odbyła się pierwsza wystawa malarstwa lokalnych artystów, na którą zostali zaproszeni artyści z Bierzesnika i okolic. W tym samym roku stowarzyszenie zorganizowało też pierwszy koncert muzyki klasycznej w kościele św. Katarzyny w Bierzesnika. W następnych latach odbyły się m.in. warsztaty teatralne dla dzieci, wieczór poezji oraz koncerty lokalnych zespołów.

Organizatorzy napotkali wiele wyzwań, takich jak brak funduszy, mała ilość wolontariuszy oraz trudności w znalezieniu odpowiedniego miejsca na organizację wydarzeń. Pomimo tych trudności, organizatorzy wydarzeń w stowarzyszeniu "Miejscowe Impresje" zawsze starali się sprostać oczekiwaniom publiczności i zapewnić wysoki poziom artystyczny.

Poniżej znajduje się kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii stowarzyszenia "Miejscowe Impresje" w Bierzesnika, począwszy od założenia stowarzyszenia w 2015 roku:

Data Wydarzenie
Marzec 2016 Wystawa malarstwa lokalnych artystów
Maj 2016 Koncert muzyki klasycznej
Lipiec 2017 Warsztaty teatralne dla dzieci
Kwiecień 2018 Wieczór poezji
Lipiec 2019 Koncert lokalnych zespołów
Sierpień 2020 Pokaz filmów dokumentalnych
Czerwiec 2021 Festiwal sztuki ulicznej
Grudzień 2022 Spektakl teatralny "Hamlet"

Mimo że stowarzyszenie "Miejscowe Impresje" w Bierzesniku spotkało się z wieloma wyzwaniami, takimi jak brak funduszy, mała ilość wolontariuszy czy trudności w znalezieniu odpowiedniego miejsca na organizację wydarzeń, zawsze starali się sprostać oczekiwaniom publiczności i zapewnić wysoki poziom artystyczny.

W planach na przyszłość stowarzyszenia jest kontynuacja organizowania różnorodnych wydarzeń, takich jak wystawy, koncerty, warsztaty czy wieczory poezji, a także poszerzenie współpracy z lokalnymi artystami, instytucjami kulturalnymi oraz organizacjami społecznymi. Stowarzyszenie chce też rozwijać się i poszerzać swoją ofertę o nowe dziedziny sztuki oraz rozwijać swoją działalność w kierunku edukacji i promocji sztuki wśród dzieci i młodzieży. W dalszym ciągu "Miejscowe Impresje" chce być miejscem, gdzie artyści i miłośnicy kultury z Bierzesnika i okolic będą mogli spotykać się, wymieniać pomysłami i realizować swoje pasje, a także miejsce, które będzie promowało lokalną kulturę i sztukę.